Minnesota Motor Co - Fergus Falls, MN
PrepGIANT.com NetworkMinnesota-Scores | NorthDakota-Scores | Report Score | Coach Login
Tournament Brackets | CraigOlsonSports | PheasantCountry |
Need Faster Internet? Click Here! Shoremaster Minnesota State Community and Technical College
CraigOlsonSports.com... Your Area Sports Wrap!Northern Lakes Dental
Lake Region Healthcare Cline Jensen P.A.
SITE TOOLS
Print this Story
Print this Story
Email this Story
Photo Gallery
RELATED SCHOOLS/TEAMS
Ashby School
Ashby Track & Field (B)
Ashby Track & Field (G)
Brandon/Evansville School
Brandon/Evansville Track & Field (B)
Brandon/Evansville Track & Field (G)
Breckenridge School
Breckenridge Track & Field (B)
Breckenridge Track & Field (G)
Pelican Rapids School
Pelican Rapids Track & Field (B)
Pelican Rapids Track & Field (G)
Perham School
Perham Track & Field (B)
Perham Track & Field (G)
ADVERTISEMENT

Saturday, June 9, 2018
Track & Field (B), Track & Field (G)

Class A Track and Field Results (Day Two)

By Craig Olson - St. Paul, MN

Perham junior Ashley Hokanson goes over the bar on the way to a state championship in the pole vault.  PHOTO PROVIDED

Day two of the State Track and Field Meet featured some rain delays and a couple of area champions.  Perham senior Martin LaFond won the boys long jump (22-03.75) and junior Ashley Hokanson won the girls pole vault (11-07).

Perham senior Sydney Bahls finished her high school track and field career with a fourth place (10-06) in the pole vault and sophomore Shalie Lipp just missed out on a medal with a tenth place finish (10-00).  Carson Speicher claimd fourth place in the 800 meter run (1:59.02) and was part of two sixth place relay teams, the 4 x 400 (3:28.38) and the 4 x 800 (8:10.62).  Speicher and Chase Belka were on both relay teams.  They were joined by John LaFond and Logan Wallace on the 4 x 400 team and by Jacob McCleary and Brandon O'Hara on the 4 x 800 team.  Caitlin Covington did not place in the girls 1600 and Jacob McCleary was eleventh, just missing out on a medal in the boys 1600 meter run.

The Pelican Rapids girls relay teams set school records in both events, taking fourth in the 4 x 400 (4:00.95) with the team of Maddie Guler, Abby Syverson, Jessica Weinrich and Tatianna Wiley and ninth in the 4 x 800 (9:47.24) with the team of Chloe Paulson, Grace Johnson, Kaylie Isaman and Syverson.  Carlan Haugrud did not place in the long jump (19-10.75).

Breckenridge freshman Grace Conzemius was eighth in the 400 meter dash (59.81).

Senior James Strese of Ashby-Brandon-Evansville did not place in the discus.

Truck Month
1998-2018 CraigOlsonSports.com and MWSPN.com - Powered by MNSOnet at net.minnesotasportsonline.com